AKCESORIA SZKLARSKIE

Szkło jest materiałem kruchym, które w momencie jego pęknięcia tworzy ostre i różnego kształtu kawałki. Są one niebezpieczne, gdyż mogą działać jak ostrze noża i zagrażać ludziom zatrudnionym w procesie obróbki. Obróbka szkła dzieli się na manualną i maszynową. Jest przeprowadzana za pomocą odpowiednich akcesoriów szklarskich.  

Obróbka manualna powoduje, że człowiek wykonujący te operacje jest bardziej narażony na  wypadki. Wspomniane akcesoria szklarskie to np. ręczne nożyki do cięcia, za pomocą których realizowane jest cięcie szkła. Inne akcesoria szklarskie to ssawki ręczne, które pozwalają na łatwy i bezpieczny transport szkła. Akcesoria szklarskie to także ręczne szlifierki z zastosowaniem elastycznych krążków diamentowych jak też pasów bezkońcowych z nasypem diamentowym lub nasypem karborundowym. Służą one do obróbki krawędzi.

Przy obróbce maszynowej coraz częściej stosowane są akcesoria szklarskie takie jak maszyny CNC, które dają możliwość stosowania różnych metod obróbki. Jedyną operacja, która często nie jest zautomatyzowana jest załadunek i rozładunek szkła na maszyny. Tutaj maja zastosowanie różnego rodzaju akcesoria szklarskie jak ramy ssawkowe, które podwieszane do urządzeń dźwigowych lub żurawi ułatwiają bezpieczny i szybki załadunek i wyładunek.