LAMINOWANIE SZKŁA

Proces laminowania szkła za pomocą folii EVA oraz PVB polega na trwałym zespoleniu arkuszy szkła z folią. Proces laminowania rozkłada się na kilka etapów:

- grzanie wstępne do temperatury 50-70 *C i docisk folii do szkła (ma za zadanie usunięcie pęcherzyków powietrza i wstępne sklejenia folii ze szkłem)

- laminowanie szkła zasadnicze w temperaturze od 100°C do 135°C z jednoczesnym stałym dociskiem szkła do folii (na tym etapie tworzą się nano-wiązania międzykrystaliczne pomiędzy folią i szkłem, ten etap nazywamy sieciowaniem, w kolejnym etapie łączenia się stabilizują a folia wulkanizuje do szkła.

- chłodzenie laminatu (proces ten stabilizuje łączenie szkła z folią, po uzyskaniu temperatury pakietu poniżej 40°C  jest gotowy do transportu i użycia)

Technologia produkcji szyb laminowanych, warstwowych polega na zespalaniu wielu arkuszy szkła z wieloma warstwami folii. Im większa ilość folii i większa ilość arkuszy szkła tym szkło warstwowe laminowane posiada większą wytrzymałość mechaniczną.

W normalnych warunkach szkło płaskie posiada określone parametry wytrzymałościowe. Jednak w momencie jego pęknięcia, rozbicia tworzą się ostre kawałki, które są niebezpieczne dla zdrowia i życia. Mogą powodować groźne skaleczenia.  Szkło laminowane z folią zabezpiecza nas w przypadku rozbicia przed takimi skutkami ponieważ folia „trzyma” kawałki szkła. To jest właśnie podstawowa zaleta szkła laminowanego, warstwowego, które czyni go bardziej bezpiecznym.