PREPARATY CHEMICZNE DO SZKŁA

Proces produkcji i przetwórstwa szkła potrzebuje przede wszystkim substancji chemicznych, które wspomagają poszczególne procesy na etapie produkcji i przetwórstwa szkła.

Generalnie szkło można podzielić zależnie od sposobu produkcji na szkło płaskie oraz szkło formowane.

Szkło płaskie produkowane jest jako szkło ciągnione (aktualnie głównie metodą float jak też metodą Pitsburga). Obydwie metody polegają na ciągnięciu warstwy szkła z pieca szklarskiego ale różnymi metodami. Zależnie od szybkości ciągnięcia szkła otrzymujemy różną jego grubość. Rozróżniamy też szkło walcowane, gdzie wstęga szkła z pieca przechodzi przez system walców, często jeden z walców posiada określony wzór, który jest odtwarzany na powierzchni szkła podczas walcowania. Szkło walcowane jest szkłem dekoracyjnym gdzie dekor jest tworzony w strefie gorącej. Każdy z tych rodzajów szkła podlega rozkrojowi na mniejsze formatki. Dla tego celu mają zastosowanie oleje do rozkroju szkła, głównie odparowujące.

Szkło Formowane jest to taki rodzaj szkła, gdzie masa szklana jest dostarczana do różnego rodzaju form, które poprzez różne metody jak press, press-blow czy blow-blow dają w procesie wydmuchiwania szkła do formy różne kształty wyrobów. Są to metody dla produkcji szkła opakowaniowego (butelki, słoiki) szkła dmuchanego stołowego (kieliszki, szklanki, wazony) szkła oświetleniowego (klosze szklane dmuchane, bańki żarówkowe)

W każdym z tych procesów formowania mają zastosowanie preparaty chemiczne do szkła takie jak preparaty do smarowania nożyc, preparaty smarujące dla rynienek, preparaty smarujące dla form.