SZKŁO FORMOWANE

Szkło w piecu stanowi płynna masę, którą musimy poporcjować i podać do systemów automatycznego lub ręcznego formowania, gdzie tworzy się szkło formowane.

Każdy automat lub półautomat do formowania szkła posiada urządzenie zasilające w płynne szkło. Na tym urządzeniu są zainstalowane nożyce, które porcjują szkło na krople, które następnie są transportowane rynienkami do układów wstępnego prasowania. Na tym etapie stosujemy specjalne oleje emulsyjne do chłodzenia ostrzy nożyc. Chodzi o to, że prawidłowo chłodzone nożyce nie pozostawiają śladów cięcia. Drugim czynnikiem chemicznym są oleje smarujące do rynienek, którymi kropla jest transportowana do stacji formowania, gdzie powstaje szkło formowane. W tym przypadku zależy nam aby nie było bezpośredniego styku z materiałem rynienki.

Na etapie formowania, szkło jest rozdmuchiwane w formie, która jest stojąca lub obrotowa. Także formy wymagają sukcesywnego smarowania. Stąd mają tutaj zastosowanie różnego rodzaju smarówki z dodatkami proszku grafitowego.